ההשפעה על הילדים


פורסם בתאריך 17 באוגוסט 2009 – 0:04 | מאת admin

השפעת הגירושין על ילדים

לא חשוב כיצד תסביר לילדיך את גירושיך, הם עדיין יהיו מלאים במגוון של רגשות ותחושות כגון: חוסר אמון, פחד, כעס, דחייה וצער.

אין דבר יותר מכאיב להורה מאשר הידיעה כי הוא עצמו במעשיו, הביא (יחד עם בן הזוג) את ילדו למצב הנ"ל ורוב ההורים המתגרשים חשים או יחושו אחריות למצב הנפשי אליהם נקלע ילדם.

אל תשכח בשום שלב כי הנזק לילד החי עם הורים שאינם מסתדרים או אינם מאושרים, גדול שבעתיים מהנזק לילד שהוריו גרים בנפרד.

כהורה, אתה רגיל לטפל בילדך כאשר הוא נפצע, חולה, נעלב או נפגע על ידי ילד אחר וכד', אך המצב בו הילד מתמודד עם פרידת הוריו ו"אובדן" אחד ההורים הינו חדש לך.

זכור כי לא ניתן להגן ולמנוע מילדך בצורה טוטאלית את כל המשברים שהחיים טומנים עימם.

בשנה הראשונה שלאחר גירושייך, תדרש לכל הכוחות הנפשיים ויכולותיך כהורה על מנת לעזור לילדך לצאת מהמשבר הנובע מהשינוי בחייו.

אינך חייב לעשות זאת לבד- חברים, משפחה, יועצים, פסיכולוגים, מורים, קבוצות תמיכה וספרים, יכולים לסייע לך בדרכי ההתמודדות שלך ושל ילדך עם המצב.

נצל כל מקור אפשרי על מנת לדלות אינפורמציה ותמיכה אפשריים שיאפשרו לך לעזור לילדך להסתגל למצב החדש, לצאת מההלם הראשוני ולהמשיך הלאה בחייו.

ילדים להורים מתגרשים, חוששים בתחילה בעיקר מנטישה ואובדן אהבת הוריהם, לכן חשוב כל הזמן להזכיר לו כמה הינך אוהב אותו וכיצד שני הוריו, גם אם אינם גרים יחדיו, תמיד יהיו שם עבורו (בהנחה שאף אחד מההורים לא נטש או מתכחש לילדו).

ילדים לרוב נוטים להאשים את אחד ההורים או את שניהם בגירושין ולעיתים אף נוטים הם להאשים את עצמם בגירושי הוריהם. הבטיחו להם שוב ושוב כי אין להם שום חלק כלשהו בפרידת הוריהם וכי ההורים יכולים להפרד בינם לבין עצמם, אך לעולם לא ייפרדו מילדם.

מכיון שהגירושין מהווה שינוי גדול בחיי ילדך, חשוב מאד להתרגל מהר מאד למציאות החיים החדשה ולא לשדר פאניקה. כאשר אתה דן עם זוגתך לשעבר בהסדרי ראיית הילד בחגים, שבתות, ימי הולדת וחופשות, חשוב קודם כל על טובת ילדך ורק אחר כך על טובתך שלך ובשום אופן אל תריב איתה לידו.

לאחר הגירושין חשוב מאד לשמור על מסגרת חיים מתוכננת ועל שגרת התנהגות בחייו של הילד, ולמוע שינויים קיצוניים בסדר יומו ובפעילויות אליהן הורגל למשל: זמני ארוחות, כללי התנהגות בבית, משמעת, הכנת שיעורים, משחקים עם החברים, זמני שינה וכד'.

ויתורים מצידך על משמעת וסדר, אינם לטובת הילד ופינוק הילד באמצעים חומריים גם הם אינם משרתים את המטרה להגן על עולמו הפנימי והם רק יוסיפו לבלבול הפנימי ולתחושת חוסר הבטחון וחוסר היציבות בחייו.

חובה עליך לשדר לילדך: "עסקים כרגיל" ו"ממשיכים קדימה" (כמובן בכפוף לשינויים במציאות החיים).

לפנק את ילדך באהבה – מותר ואף רצוי !

אסור לך בשום שלב לנהל עם ילדך שיחות מהן תעלה עוינות, כעס או שנאה כלפי אימו או לדבר עליה בלשון לא אוהדת שתגרום לולרגשות טינה כלפיה. זכור כי לנצח תהיו שניכם- הוריו.

אף אם הינך מצוי ביגון, בלבול וכעס, השתדל לא להפגין זאת מול ילדך ושמור על קור רוח ופנים מחייכות בהמצאך לידו. זכור כי ילדך הינו קטין אשר אתה מהווה עבורו עוגן של יציבות ובטחון בחייו וכל קריסה רגשית ונפשית בנוכחות ילדך, תעורר אצלו בהלה וחששות.

אל תהסס לפנות ליעוץ מקצועי. גירושין הינו משבר קשה לכל אדם. קבוצות תמיכה הן דרך פופולרית ומקובלת להתמודד עם קשייך ולבטיך יחד עם אנשים הנמצאים במצבך ובהנחייה של איש מקצוע.

המאמר נכתב בלשון זכר, אך מתייחס לשני המינים כמובן.

לא ניתן להוסיף תגובה.