איך לספר לילדים?


פורסם בתאריך 16 באוגוסט 2009 – 23:59 | מאת admin

איך לבשר לילדים ?

אחד הדברים הקשים בגירושין הוא "איך מספרים לילדים?".

על אף הקושי, קיים הכרח לעשות זאת בצורה מושכלת, מתוכננת ואמיתית על מנת שהילדים יתחילו להסתגל לשינוי שעומד להתרחש בחייהם.

מחקרים מראים כי ילדים הגדלים בבית אשר בו יש מתח מתמיד בין ההורים, תוך מריבות או התעללות מילולית או פיסית, חשופים לטראומה גדולה יותר מאשר ילדים החיים אצל הורים החיים בנפרד.

הנה כמה טיפים חשובים כיצד לספר לילדים על הגירושין הקרבים ובאים:

 1. אל תספרו אלא אם כן הינכם בטוחים בהחלטתכם להתגרש.
 2. אם אפשר, עדיף ששני ההורים יבשרו לילדים יחדיו. אם הדבר לא ניתן, חשוב שיבשר זאת ההורה הדומיננטי יותר בגידולם.
 3. חשוב שלא להטיח האשמות כלפי בן הזוג ולא ליצור תחושה של "הורה טוב" ו"הורה רע", שכן הדבר עלול לגרום לנזק לילדים.
 4. חשוב להודיע לילדים ביום בו הם חופשיים כגון בסופי שבוע או בחגים, על מנת שתוכלו להיות עימם זמן ממושך לאחר ההודעה, שכן הם עלולים לחוש תחושת בדידות וקריסה של מבנה עולמם המוכר ועל מנת לתת להם תחושת הגנה ובטחון.
 5. לומר להם כל הזמן כמה הינכם אוהבים אותם וכי אין להם שום חלק או אחריות לגירושין וכי מדובר בפרידה בין שני ההורים אך לא בין ההורים לבין הילדים.
 6. חשוב לספר על סיבת הגירושין באופן כללי ומבלי להכנס יותר מדי לפרטים. ניתן לציין כי "אבא ואמא לא מסתדרים / לא מאושרים" וכי הפרידה רק תהפוך את ההורים למאושרים יותר.
 7. אמרו להם כי ההחלטה להתגרש היא סופית, על מנת שלא ינסו לשנות את החלטתכם.
 8. לאחר ההודעה, ספרו להם בקווים כלליים על השינויים שעשויים לחול בחייהם כגון מעבר דירה, עזיבת אחד ההורים, מעבר לבי"ס/ גן אחר וכד'.
 9. אם הילד שואל שאלות, יש לענות להם באופן כללי ובטון רגוע תוך הפגנת בטחון מצידכם וחזרה על הבעת אהבה אינסופית כלפיהם.
 10. אם הילד בוכה או מגיב בפאניקה, נסו להרגיע אותו ואמרו לו כי מותר לבכות וכי יקח לו זמן להתרגל למצב החדש, אך יחד תעברו את זה ותצאו לחיים חדשים.
 11. עודדו את ילדיכם לבוא ולדבר איתכם מתי שרק יחפצו וירגישו צורך בכך.
 12. נסו להקיף אותם בימים שלאחר ההודעה בקרובי משפחה ובחברים, על מנת לתת להם תחושה כי הם לא "נעזבו" וכי הם מוקפים באנשים שאוהבים אותם.
 13. שאלו אותם אם יש להם חברים שהוריהם גרושים ודברו על כך.
 14. קראו יחד ספר או מאמר בנושא גירושין.

איך לבשר למשפחה וחברים ?

חשוב להתכונן לשיחה עם קרוביך ולהחליט מה את רוצה להגיד וכיצד לומר זאת. החלט אילו פרטים הינך מעונין לחשוף ואל תגרר לשאלות שיחשפו פרטים נוספים מעבר לכך. עדיף להתחיל ה"הנחתת הפצצה" דהיינו הודעה כי החלטת להתגרש ואז להמשיך לפירוט הנסיבות והסיבות שהובילו להחלטתך. כדאי לספר תחילה למקורביך שהינך בטוח כי יגלו הבנה ואהדה לצעד זה ורק אחר כך לאלו שתגובתם עלולה להיות "קשה" יותר.

אל תצפו לתגובה זהה. לאנשים שונים יש דרכים שונות להתמודד עם הודעה שכזו. בתחילה הם יכולים להיות מופתעים מאד ולהגיב באופן קיצוני, אך לאחר ש"יתאוששו" מן ההלם הראשוני, רוב הסיכויים שיציעו לך כתף תומכת. אם מלכתחילה קרוביך לא סימפטו את בן/ת זוגך, הם עלולים להגיב באנחת רווחה ואף בשמחה שייתכן ותפתיע אותך, אך אם המצב הפוך והם היו קשורים או חיבבו את זוגך, הם עלולים להרגיש "קרועים" בין נאמנותך אליך לבין חיבתם לזוגך.

אם יש לך ילדים, חשוב כי לא תבקש מקרוביך להפנות עורף לזוגך, על מנת לא ליצור סביבה עויינת לילדים.

בכל מקרה חשוב כי תבהיר לקרוביך כי תזקק לכל עזרה שיוכלו להגיש לך בחודשים הקרובים ולעיתים אף אין מנוס מבקשת עזרה כספית לקראת ההליכים המשפטיים ולאור השינוי במצבך הכלכלי בעקבות הפרידה והגירושין.

איך לספר בעבודה ?

מדוע בכלל לספר לבוס ולחברים בעבודה?

ראשית, הליכי הגירושין עלולים להשפיע על שעות עבודתך בחודשים הקרובים וזאת לאור פגישות עם עורך דינך, ישיבות גישור,דיונים בבית המשפט וכד' וחשוב כי הבוס שלך יידע מהי הסיבה האמיתית לאיחוריך והעדרותך ויגלה גישה אוהדת לכך.

הבוס אף עשוי לגלות הבנה לירידה ברמת עבודתך ותפקודך לאור מצבי לחץ, מתח ודכאון שיש בהם כדי להסיח את דעתך מעבודתך.

כמו כן, לעיתים במחלקות כח אדם במקום עבודתך, יוכלו לעדכן אותך בדבר זכויות סוציאליות המגיעות לך ואשר ייתכן ותזקק לנצלן בתקופה זו.

ייתכן אף וכתוצאה מגירושיך, ייקטן סכום המס אותו הינך נדרש לשלם. מי שאיראי על תלושי המשכורת במקום עבודתך, יוכל לתת לך אינפורמציה מלאה בנושא.

לחבריך בעבודה, ספר על עובדת גירושיך מבלי להכנס לפרטים רבים מידי וזאת על מנת למנוע רכילות מיותרת, אך תהיה סמוך ובטוח כי במקום עבודתך יימצאו אלו שילחששו מאחורי גבך אודות גירושיך.

גלה הבנה לכך, זה טבעי ואנושי להתעניין בכך ולאחר זמן לא רב, הדבר כבר לא יהיה יותר "נושא לשיחה".

לא ניתן להוסיף תגובה.