רשלנות רפואית – מאמר


פורסם בתאריך 25 באוקטובר 2011 – 14:32 | מאת admin

לעיתים קרובות נשמעות טענות כי בישראל עוסקים בנושא רשלנות רפואית הן בתקשורת והם בבתי משפט, יותר מאשר בכל מקום אחר בעולם. טענה זאת אינה מדוייקת- ברוב מדינות המערב ובעיקר בארה"ב, הדין הזה קולני וחריף לא פחות, הואיל וקיימת הכרה בזכות האדם על גופןו ובזכות המטופל לקבל מידע מלא אודות מצב, דרכי טיפול, סיכונים וחלופות.

במדינה בארה"ב לדוגמה, ועדה של הסנאט ביום שישי הצביעו על השולחן שתי הצעות חוק שהיו לתקן חלקים של קוד VI הנוגע לנושא
רשלנות רפואית – למרות כמה סנטורים הצביעו שהם רוצים להעיף מבט מעמיק יותר לעדכן את החוק כולו רשלנות רפואית.

רופאים בחלוקים לבנים היו פזורים ברחבי הגלריה ב 'חדר פריץ כנס לאווץ המחוקקת כחברי הבריאות בסנאט ועדת בתי חולים ומספר מוחים, דנו בשטרות במשך כמה שעות.

עורך הדין של משרד הבריאות השישי נתן דעה מעורבת על שתי חתיכות של חקיקה, יוצא נגד אחת וקוראים סנטורים לדחות החלטה על השני עד המחלקה מקבל את התוצאות של מחקר אקטוארי.

עם זאת, מחלקת הבריאות הראשי יועצת משפטית קארל ריצ'רדסון גם אמר כי הוא חושב את החוק הקיים בדבר רשלנות רפואית בשטח צריך שיפוץ.

"במקום חקיקה טיפין טיפין המבקשת לשבש את המערכת הקיימת רשלנות רפואית, המחוקקים, לדעתי, צריך לנקוט צעדים מתאימים כדי לתקן את הקוד כדי להביא אותה בשלב עם כמה מקרי רשלנות רפואית מטופלות כיום", אמר ריצ'רדסון.

שתי חתיכות של חקיקה, הן בחסות הסנאטור אלישיה האנסן, שנדונו יום שישי היו:

- הצעת חוק אשר יסלק הממשלה לשלם חלק דמי ביטוח רשלנות רפואית עבור החולים מועסקים רופאים לעבוד במשרה חלקית גם בפרקטיקה פרטית. נכון לעכשיו, החולים מועסקים רופאים גם לשמור על אימון במשרה חלקית פרטית לשלם מחצית העלות של דמי הביטוח.

- הצעת חוק אשר יסלק את הדרישה תלונה רשלנות רפואית הציע שתוגש עם הוועד הפועל הרפואי של טריטוריה רשלנות רפואית סקירה לפני התביעה הוגשה בבית המשפט.

כפי שזה עומד כעת, רשלנות רפואית פעולה ועדת ביקורת הוא המוטל תחת קוד השישי עם הסדרת לבדיקה מומחה של כל תביעות רשלנות לפני פעולות בהתבסס על תביעות אלה יכולים להתחיל בבית המשפט. בפועל, הוועדה עצמה עושה סקירה ראשונית של התלונה אינו מבקש חוות דעת מומחה בשלב זה, אמר ריצ'רדסון יום שישי.

החוק הקיים מאפשר גם התובע להגיש את התביעה אם הוועדה לא השיגה את חוות דעת מומחה תוך 90 יום.

בנוסף לביטול הדרישה להגיש את התלונה הראשונה עם הוועדה, הצעת החוק גם תחייב את הוועדה לפצות את התובעים על הוצאות סבירות קבלת חוות דעת מומחה, אם הוועדה לא מצליח להשיג אחד בתוך 90 ימים. אם בית המשפט דוחה את התביעה, השופט יכול להורות על התובע להחזיר את הוועדה על הסכום ששולם עבור חוות דעת המומחה, לפי הצעת החוק.

נציגי בתי החולים של השטח – במרכז הרפואי שניידר האזורית מנכ"ל אליס טיילור לואיס החולים היועץ המשפטי Royette ראסל – אמר כי סבסוד פרמיית ביטוח רשלנות שהממשלה מספקת הוא כלי רב ערך עבור בתי חולים גיוס של טריטוריה.

"אנו חוששים כי הסרת סובסידיה יניעו לרופאים לעזוב את האי להתאמן במקום אחר, הפקודה אותם להגביל את השירותים שהם מציעים בבית החולים כך הפרמיות שלהם לעלות פחות או לסלק אותם מבית החולים הגדרה לגמרי," אמר טיילור.

היא טענה כי הסרת הדרישה תחילה להגיש תלונה ועדת רשלנות רפואית פעולה סקירה יהיה צעד רגרסיבי מכיוון שמערכת ביקורת הנוכחי עובד, נותן את הוועדה הזדמנות לעשות שינויים חיוביים בתחום הבריאות נותן לממשלה הזדמנות ליישב מחוץ לכותלי בית המשפט, אם טענות יש ערך.

ראסל אמר כי העמדה של לואיס החולים על הצעת החוק כי היא חקיקתו יכול "להוביל שפע של תביעות תסיר מסנן יעיל נגד הגשת תביעות קל דעת".

נשיא איי הבתולה רפואי האגודה, טען כי שינוי הפרמיה רשלנות הסיוע לבית החולים, מועסקים רופאים תפגע ההסכם הקיבוצי של התאחדות החולים, מועסקים רופאים להפר את החוק הפדרלי.

היא גם אמרה הרפואי השישי החברה "פה אחד בלב שלם" מסכים עם הצעת החוק הסרת הדרישה להגשת התביעה הראשונה עם ועדת ביקורת רשלנות.

האוצר טען כי המגמה הארצית תומכת בפעילות של לוחות סקירה רפואית לפני הגשת תביעה בבית המשפט, כי כל תביעות – גם הקלילים – להשאיר כתם על שיא של רופא וכי תביעות מוגזמות לאיים על בריאותם של לקופת טריטוריה.

עו"ד העיד כי החוק הקיים רשלנות רפואית בשטח מעולם לא יושמה – על חשבון משלמי המסים המקומיים נפגעי רשלנות רפואית.

לא פיצוי הולם לאנשים אשר נפצע קשה דרך רשלנות רפואית עלויות הממשלה הרבה יותר בטווח הארוך, כמו הנפגע עלול להישאר נטל על מערכת הסיוע הציבורית במשך שנים רבות, טען רוהן.

אין שום סיבה שהממשלה צריכה לשלם את ההתנחלויות רשלנות רפואית לרופאים לתרגל מתחת לסטנדרטים של טיפול, היא אמרה, והיא ביקשה כי החוק להיות שונה, כך שכל רופא במתקן רפואי להידרש להם ביטוח רשלנות של 1 מיליון דולר לכל מקרה .

נכון לעכשיו, מכסה חבות במקרה רשלנות רפואית בשטח הוא 250,000 $.

ריצ'רדסון אמר כי יועץ כיום מנהלת מחקר אקטוארי כי סביר יוביל לעלייה הקיים פרמיות רשלנות רפואית, אשר לא השתנו מאז 1993.

הוא דחק סנטורים לדחות את החקיקה הנוגעים פרמיות עד המחקר היא מלאה ניתן לדון.

הוא טען נגד הצעת החוק הנוגעות לוועדה סקירה רשלנות מקצועית, בטענה כי זה יהרוס את המסגרת ההתנחלויות מוקדם במקרים רשלנות "רק מעודדים פחות מאשר טיפול מקצועי של ליטיגציה אזרחית במקרים רשלנות רפואית".

ריצ'רדסון עם זאת, פועלות למען שינוי החוק להסכים עם הדרך במקרים רשלנות רפואית מטופלות.

נכון לעכשיו, הממשלה עצמית בביטוח ספקי שירותי הבריאות מפני תביעות רשלנות. פרמיות כי ספקי שירותי בריאות לשלם מופקדים לקרן הכללית, וטוען משולמים באמצעות ניכוס, הוא אמר.

קוד השישי, לעומת זאת, מחייב הקמת ממשלה רשלנות רפואית ניהול סיכונים קרן נאמנות כדי לספק כיסוי חבות וכי הקרן תנוהל על ידי מתווך מורשה או חברת תיווך, אמר ריצ'רדסון.

"זה לא נעשה", אמר. "אין רשלנות רפואית סיכונים ניהול קרנות, ואין מתווכים מורשים או חברות הברוקרים שמר לנהל את הכסף אשר זמין להגן במקרים רשלנות רפואית".

ריצ'רדסון גם תיאר דרכים אחרות שבהן הממשלה אינה עולות בקנה אחד עם החוק הקיים.

בגלל זה, אמר ריצ'רדסון, התובעים מספר עורכי דין מבקשים בתי המשפט יש תוכנית הכריז בטל ומבוטל "מתוך כוונה להתגבר על כמוסות על אחריות ולהגיע מעבר הקרן לתוך" כיסים "של ספקי שירותי הבריאות שלנו."

אם המערכת היא להישאר במתכונתו הנוכחית – אשר ריצ'רדסון טען מתפקד כראוי – החוק צריך להשתנות כדי להתאים בפועל, הוא אמר.

ריצ'רדסון היה מתבקש לספק סנטורים עם השינויים המוצעים כי היה לתקן את החוק כדי לפגוש בפועל.

הוועדה הצביעה על שני חשבונות לשולחן ללא הגבלת זמן, בעל זכות הצבעה פה אחד של כל חברי שנכחו בעת ההצבעה.

לא ניתן להוסיף תגובה.